Boğaz Reflüsü Olanların Yorumları


Bugün sizlere; Boğaz reflüsüne kesin çözüm var mı? Boğaz reflüsü olanların yorumları neler? Boğaz reflüsü tedavisi ne kadar sürer? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım. Özellikle yazımda yer verdiğim boğaz reflüsü hasta yorumları ile sizlerde bu konu hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilir ayrıca kendi yorumunuzu da konu altına yazabilirsiniz. 


Boğaz Reflüsü Nedir?

En basit anlamı ile boğaz reflüsü, yediğimiz yiyecekleri midemizde sindirmemize yarayan mide asidinin boğaza kadar ulaşması durumudur. Boğaza kadar gelen mide asidi size boğazınızda sanki bir yiyecek kalmış hissi verir ve yakıcı özelliğinden dolayı sık sık öksürmenize neden olur. Özellikle sabahları geçmeyen balgam durumu erken bir boğaz reflüsü belirtisi olabilir.

Boğaz Reflüsü En Çok Kimlerde Görülür? 

Boğaz reflüsü en fazla aşırı kilolu insanlarda ve çok fazla sigara içen kişilerde görülür. Ayrıcı düzensiz yeme alışkanlığı olan ve sağlıksız beslenen kişilerde de boğaz reflüsü görülebilir.

Boğaz reflüsüne kesin çözüm var mı? Tedavi Ne Kadar Sürer?

Çoğu zaman yaşam tarzı değişiklikleri ile boğaz reflüsü büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Ancak reflü tedavisi ne kadar sürer diye düşünmüş olduğumuzda bu sizin geçmişinizle ve yaşam tarzınızı ne kadar değiştireceğinizle alakalıdır. Çünkü reflü tedavisinde kesin çözüme ulaşmak için ciddi şekilde kilo verilmeli, alkol ve sigaradan tamamen uzak durulmalı, baharatlı yiyecekler tüketilmemeli ve çok daha stressiz ve sakin bir yaşama geçiş yapılmalıdır. Bu yazdıklarım kulağa kolay gibi gelse de tüm hayatınızı bu şekilde yönlendirmek oldukça zordur v zaman alır. Bu nedenle boğaz reflüsünün kesin çözümü elbette var ama bu tamamen sizin elinizdedir diyebiliriz.


Boğaz Reflüsü Olanların Yorumları

Aşağıda sosyal medya, mail ve mektup ile boğaz reflüsü hastaları tarafından bana ulaştırılan yorumları bulabilirisiniz. Ayrıca sizlerde kendi yorumunuzu eklemek isterseniz lütfen konu altına düşüncelerinizi yazınız.

Şengül Hanım: Arkadaşlar siz siz olun nasılsa gencim diyerek kola, baharatlı cipsler, alkol gibi şeylerden uzak durun. Daha 40 yaşına bile girmediğim halde bu lanet boğaz reflüsü ile aylardır uğraşıyorum. Evet tedavisi ve kesin çözüm yolları var ama gündelik hayatınızdan çok fazla feragat etmeniz gerekiyor. 

Ali Bey: Bu boğaz reflüsü genç yaşlı dinlemiyor maalesef. 1 Yaşında bebeğimizde bu hastalık olduğunu öğrendik ve sanırım hayatı bozunca çok sıkı bir diyet ile yaşaması gerekecek. Bu yüzden bende olmaz yada çocuğumda reflü olmaz diye düşünmeyin. Boğaz ağrısı, geçmeyen balgam ve özellikle yanma hissi varsa çocuğunuzu veya bebeğinizi doktora göstermekten asla çekinmeyin. 

Cansu hanım: 1 ay önce boğazımda sürekli tahriş hissi yaşamaya başladım ve sabah lavaboda bu balgamı bir türlü atamadığımı fark ettim. 2-3 gün böyle devam edince doktoruma göründüm ve maalesef boğaz reflüsü olduğumu öğrendim. İlaç ve yaşantı değişimi ile düzelmeye çalışıyoruz bakalım. İnşallah iyileşirim.

Boğaz Reflüsü Olanlar Hayatlarında Neleri Değiştirmeliler?

Boğaz reflüsü hastaları için en önemlisi, yaşam tarzını iyileştirmektir. Fazla kilonuz varsa kilo vermenizde fayda var, yumuşak yiyecekleri tüketmeniz ve yavaş yemenizde büyük fayda var. 

Çok baharatlı yiyeceklerden, yüksek yağlı yiyeceklerden, gazlı içeceklerden ve kızarmış yiyeceklerden kaçının. Çikolata, kuruyemiş, pizza ve kek gibi yüksek yağlı yiyeceklerden kaçının, çünkü bunlar boğaz reflüsünü daha ciddi boyutlara çıkarabilir.. 

Alkol, tütün ve kahve de insan vücudu için iyi olmayan mide asidi salgısını uyarabilir. Yatmadan 3-4 saat önce içilmesi uygun değildir. Dar giysiler giymekten, ağır nesneleri kaldırmaktan veya eğilmekten kaçının. Düz yatarken veya yan yatarken başınızı 10 ila 15 derece yükseltmek iyidir.


Boğaz Reflüsü İçin İlaç Kullanmak Şart Mı? Sadece Yaşam Tarzı Değişikliği Yetmez Mi?

Boğaz reflüsü hastalığı sadece yaşam tarzını değiştirerek tedavi edilebilecek bir hastalık asla değildir. Tedavinin seyrine bağlı olarak, ilaçlar 2 ila 3 ay veya 6 aya kadar düzenli olarak uygulanmalıdır. Doğru tedavi için asla sadece hayat tarzı değişikliği ile bu hastalıktan kurtulacağınızı düşünmeyin. Muhakkak doktora gidin ve hızlı bir şekilde ilaç tedavisine de başlayın.

Boğaz reflüsü için hangi doktora (bölüme) gitmeliyim?

Bir diğer ismi LFR (Larengofarengeal Reflü) sıkıntınız için kulak burun boğaz (kbb) polikliniğine gitmeniz gerekmektedir. Özellikle gideceğiniz bölüm için öncesinden randevu alarak giderseniz eğer hasta halinizle saatlerce hastanede beklemek zorunda kalmazsınız.

Boğaz Reflüsü Tanısı Nasıl Konur?


Evet değerli arkadaşlar bugün sizler için, boğaz reflüsü yaşayanların yorumlarını inceledim ve boğaz reflüsü ile ilgili elimden geldiği kadar sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Sizlerde yapacağınız yorumlar ile yazıma katkıda bulunabilirsiniz.


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?