Çamaşır Suyuyla Ayakkabı Beyazlatma


Herkese merhaba arkadaşlar bugün sizlere; Çamaşır suyuyla ayakkabı beyazlatma nasıl yapılır?, Beyaz ayakkabı çamaşır suyu ile yıkanır mı?, Ayakkabıyı çamaşır suyunda bekletmek ne kadar doğru? bu soruların cevaplarını vereceğim. Hepimiz sararan ayakkabılarımızın tabanını yada yüzey kısmını beyazlatmak isteriz. Böyle durumlarda ise aklımıza ilk çamaşır suyu ile ayakkabı beyazlatma gelir. Peki gerçekten çamaşır suyu ayakkabıyı beyazlatır mı? Haydi gelin öğrenelim.

Çamaşır Suyuyla Ayakkabı Beyazlatma

Çamaşır suyu kullanarak beyaz renkli spor ayakkabılarınızı beyazlatmak ve tertemiz yapmak mümkün. Ancak sararmış ayakkabılarınızı direkt çamaşır suyu ile temas ettirirseniz eğer spor ayakkabılarınız çok kısa sürede bozulacaktır. Çamaşır suyu ile temas eden ayakkabının rengi bozulacak ve belki de 2-3 yılda yapacağı yıpranmayı 5-10 dakika içinde yapacaktır. Bu nedenle sararmış ayakkabılar için çamaşır suyunu kullanırken çok dikkatli ve özenli davranmalıyız.

Beyaz ayakkabı çamaşır suyu ile yıkanır mı?

Evet beyaz spor ayakkabılarınız çamaşır suyu ile yıkanır ancak çamaşır suyunu suyla karıştırmak zorundasınız. Ortalama 5 litre temiz su içine koyacağınız yarım çay bardağı çamaşır suyu, beyaz spor ayakkabılarınızı temizlemenize yetecektir. Buradaki püf noktalardan biri; çamaşır suyunda bekletilen beyaz ayakkabılar muhakkak temiz ılık suda bolca yıkanmalı ve basit bir diş fırçası yardımıyla temizlenmelidir. Yoksa çamaşır suyu artıkları ayakkabınızda kalacak ve güneşli günlerde beyaz spor ayakkabılarınızda birden yıpranma ve sararmalar görebilirsiniz.


Ayakkabıyı çamaşır suyunda bekletmek ne kadar doğru?

Ayakkabıyı çamaşır suyunda bekletmek zannettiğiniz gibi çok korkulacak bir eylem değildir. Çoğu halı yıkama firması çıkmayan zor lekeler için pahalı deterjanlar yerine su karışımlı çamaşır suyu kullanmaktadır. Çamaşır suyu temiz su ile karıştırıldığında gayet güçlü ve işe yarar bir leke sökücü haline gelmektedir. Bu nedenle çamaşır suyunun miktarını doğru ayarladığınız taktirde ayakkabılarınızı çamaşır suyunda bir süre bekletip daha sonrasında yıkamaktan çekinmeyin.

Ayakkabı bakımında dikkat edilmesi gereken 17 Madde


1. Ayakkabınız çamura batmışsa, eski bir nemli bez ile temizleyin.

2. Ayakkabınızı asla suyun altında veya çamaşır makinesinde yıkamayın. Bu, ayakkabınızın kalitesini kaybetmesine, ayrıca ömrünün kısalmasına yol açabilir.

3. Ayakkabınızın "yeni gibi kalmasını" istiyorsanız, kalıplardan kullanın.

4. Üstü dikişli ayakkabılarda dikiş yerlerinden su alma olasılığı fazladır. Bu nedenle bu tür ayakkabıları yağmurlu ve karlı havalarda giymek hiç uygun olmaz.

5. Islak veya nemli ayakkabıyı radyatör üzerinde veya güneş altında kurutmayın. En iyi yöntem ayakkabıları oda sıcaklığında kurutmaktır.

6. Eğer üzerinde "Su geçirmez" (waterproof) yazmıyorsa, demek ki ayakkabınız su alabilir.

7. İçi astarlı veya astarsız ayakkabılar hakiki derinden hazırlandığı için sağlık için tehlikeli değildir. Fakat böyle ayakkabılarda derinin renginin ayaklara ve çoraplara çıkma ihtimali vardır. Bu yüzden astarın rengine uygun çorap giymek daha uygun olur.

8. Eğer ayağınız terliyorsa, er geç deri üzerinde düzleşmeye neden olur. Maalesef, bu tür durumlardan kaçınmak imkansızdır.


9. Süet veya deri kaplı ayakkabılardan karlı ve yağmurlu havalarda kullanmak uygun değildir.. En iyisi bu havalarda lastik ve kauçuk altlı ayakkabılar kullanmaktır.

10. Eğer ayakkabınız ipli ise, ayakkabınızı çıkaracağınız zaman ipini de çözün.

11. Ayakkabınızı giyerken ve çıkartırken tabanını ezmemeye çalışın.

12. Genellikle ayakkabının derisi üzerinde ayağın şekline uygun kırışıklıklar oluşur ve bu kırışıklıklar giderek artar. Bunu önlemek için cildin cinsine uygun koruyucu ve yumuşatıcı maddelerden kullanmak önerilir.

13. Cilt doğal hidrofobik yüzeye ve gözeneklere sahip olduğu için böyle ayakkabılar daha çabuk ıslanır. Bu ise ayakkabının su çekmesine yol açar.

14. Ayakkabının suya karşı dayanıklılığını arttırmak için özel püskürtücülerden kullanın. Ayrıca, derinin rengine uygun boyalar da yardımcı olabilir.

15. Ayakkabının ömrünü uzatan en önemli faktörlerden biri de aynı ayakkabıyı her gün giymemek. Örneğin, bir ayakkabıyı günaşırı giymek onun ömrünü üç kat artırır.

16. Ayakkabılara her gün bakım yapmak gerekir. Örneğin, sabah ve akşam kadife kumaş ile ayakkabınızın tozunu almak, haftada bir kez ise ayakkabınızı boyayabilirsiniz.

17.Ayakkabınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, kendi mevsimine uygun giyinin.

Beyaz Ayakkabılar 5 Dakikada Nasıl Temizlenir?


Evet değerli dostlarım bugün sizlere; çamaşır suyu ayakkabıyı beyazlatır mı? Çamaşır suyu ile ayakkabı beyazlatma nasıl yapılır? Ayakkabı deforme olur mu? Bu konular hakkında bildiklerimi paylaştım. Sizlerde evde beyaz spor ayakkabılarınızdaki taban sarılıkları ve yüzey kirlerinden nasıl kurtulduğunuzu konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Bu arada çamaşır suyu ile deri ayakkabılarınızı temizlemeyi çok faza düşünmemenizi tavsiye ederim.


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?