Kendimi Çok Halsiz Ve Yorgun Hissediyorum


Sizde mi sürekli kendimi çok halsiz ve yorgun hissediyorum diyenlerdensiniz? Gün içinde çok çabuk yoruluyor ve hemen enerjiniz bitiyor mu? Bu tür aşırı yorgunluk, halsizlik, uyku hali ve hiçbir şey yapmak istememe halleri çoğu zaman hepimizde olsa da bu sürekli halsizlik ve yorgunluk hissi ciddi sağlık problemlerinizin bir sonucu da olabilir. Kadınlarda ve erkeklerde bu yoğun halsizlik nedenleri nelerdir? neden olur? Buyurun birlikte inceleyelim.

Herkesin zaman zaman yaşadığı durumlardan biri, gün içinde halsizlik, işe isteksiz yaklaşım ve genel yorgunluk. Her zaman olduğu gibi işimize gelmiş, fakat halsizlik ve kötü ruh hali bize çalışmaya engel olmuştur. Güçlü uyku hissi bizi bırakmaz. Peki bununla nasıl mücadele edebiliriz?

Öncelikli olarak belirtelim ki, eğer bütün gece dans ettiyseniz. Kazanmanız gereken bir üniversite sınavı olduğu için gecenin geç saatlerine kadar ders çalıştıysanız yada aşık olduysanız yorgun yada uykusuz olmanız kadar doğal bir durum yok. Bu makalede anlatmak istediğimiz bu durumların dışında karşılaşılan yorgunluk ve uykusuzluk sorunlarıdır. Bunu belirtmekte fayda olduğunu düşündüm.
Yok eğer gece bir bebek gibi yatmanıza rağmen gündüz uyku sizi terk etmiyorsa ve bu 4 haftadan uzun süre olursa  artık doktora başvurmalısınız. Bu artık sizde kronik hastalığa dönüşebilir. Ve sizin hayatınızı olumsuz etkileyecek kadar tehlikeli olabilir.


Geceleri neden sık sık uyanıyorum ?


1. Düzenli olarak uyku getirici tabletlerden kullanmak

2. Havalandırılmayan oda

3. Yattığınız odanın ses durumu

4. Çarpıntı rahatsızlığı

5. Gece birkaç kez uyanarak tuvalete gitmek.

6. Yorulmadıysanız da bu sizin sık sık uyanmanıza neden olur.

Şehirlerde yaşayan insanların % 50'si bu hastalıktan muzdarip. Çünkü kirli hava, hareketsiz yaşam tarzı, daha çok yapay besinlerden (fast-food gibi) tüketmek  bu sorunlara neden olur.

Çoğu zaman uykusuzluğa son vermek için çeşitli içeceklerden kullanıyoruz. Özelikle kahveden daha çok yardım alıyoruz, fakat eğer bu bize bir süre yardım edecektir.

Eğer çalışma sırasında korkunç bir uykuya teslim olmak istemiyorsanız o zaman eski çin tıbbı yöntemleri size yardımcı olacaktır. Öğle molası sırasında kulakları, burnu ve ayak parmaklarına masaj yapın. Bu dolaşıma yardımcı olacak ve kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Doğal öğütülmüş ve demlenmiş kahve size sadece 1 saat yardımcı olabilir. Fakat siz bunun yerine yeni demlenmiş çay içerseniz daha iyi olur. Ancak hazır paket çay olmamalıdır.

En iyi yöntemlerden bir de çalıştığınız mekanı birkaç dakikalığına terk etmektir. Örneğin yakındaki bir markete  maden suyu almak için gidebilirsiniz. Mekan değişikliği ve temiz hava canlanmanıza yardım edecektir. Özellikle yaz mevsiminde insanlar uykusuzluktan muzdarip. Bunun için ise iş yerinde birkaç dakikalık müzik molaları veya sporla meşgul olabilirsiniz. Bir paket siyah çikolata da iyi gelecektir.


İşte uyumamak için ne yapmalı?


1. Gece yatmadan önce kahve ve çikolata yememek.

2. Yatmadan önce yemek yemeyin. Fakat açta yatmayın.

3. Her zaman aynı saatte yatın ve kalkın.

4. Yattığınız odayı her gün havalandırın, odanın sıcaklığı ne sıcak nede soğuk olmalıdır.

5. Olabildiğince sorunlarınızı düşünmemeye çalışın. Böyle bir atasözü var "Gündüzün şerri gecenin hayrından iyidir"  Salla gitsin Dünyayı siz mi kurtaracaksınız. Kafanızı boşaltmaya ve rahatlamaya çalışın. Unutmayın sizden değerli hiçbir şey yok bu hayatta. 

Bugün sizlere kendimi çok halsiz, uykusuz ve yorgun hissettiğimde neler yapabilirim? nasıl bu halden kurtulurum, ile ilgili düşüncelerimi aktardım. Sizlerde aşırı yorgunluk halinizden nasıl kurtulduğunuzu konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?