Muhabbet Kuşunun Erkek Mi Dişi Mi Olduğunu Nasıl Anlarız?


Muhabbet kuşunun erkek mi dişi mi olduğunu nasıl anlarız? Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımını belirlemek sanıldığı kadar zor değildir. Fakat bu konu muhabbet kuşu besleyenler tarafından belirlenmesi zor bir konu olarak bilinir. Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı, cere renkleri ile yapılabilir. ‘’cere’’ kuşlarının gagalarının üst kısmı, burun deliklerinin olduğu, gagalarından farklı bir renkte olan bölümdür.

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

Kuşların cere kısmı mavi ya da lacivert olan muhabbet kuşları erkek, sarı ve tonlarında olan muhabbet kuşları ise dişidir. Ancak resesif gene sahip olan beyaz, sarı renk olan muhabbet kuşlarının cere bölümü mor ya da pembe olabilir.

Erkek Muhabbet Kuşları Kaç Aylıkken Erişkin Olurlar?

Erkek muhabbet kuşlarının ise, 4-6 aylık iken erişkin olurlar. Cere renkleri ise erişkinliğe girdikten sonra fazla değişiklik göstermez. Dişi muhabbet kuşlarında ise cere rengi zaman zaman değişkenlik gösterebilir.

Dişi Muhabbet Kuşlarında Cere Rengi

Dişi muhabbet kuşlarının cere rengi genel olarak sarı ve beyaz olabilir. Resesif ya da baskın renk genleri, cere renklerini erkeklerinki kadar etkilemez. Cere rengi dönem dönem değişkenlik gösterir. Kızgın bir muhabbet kuşunun ceresi gidere koyulaşır. En kızgın olduğu zamanlarda ceresi kırmızımsı ya da koyu kahverengi olabilir.

Muhabbet kuşu cinsiyeti kaç günde, kaç ayda belli olur?

Bir muhabbet kuşunun cinsiyetini 1 yıl içerisinde anlayabilirsiniz. Dişi muhabbet kuşlarının ceresi sürekli renk değiştirdiği için muhabbet kuşu sahiplerinin kafası karışabilir. 1-6 ay arasında hemen hemen tüm yavru muhabbet kuşlarının cere renkleri birbirine benzer. Fakat çok iyi araştırır ve belirtileri takip ederseniz yavru kuşunuz 10 günlükte olsa hangi cinsiyete sahip olduğunu anlayabilirsiniz. 

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?


Değerli muhabbet kuşu seven arkadaşlar bugün sizlere kuşun erkek mi yoksa dişi mi olduğu nasıl anlaşılır? Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı ne zaman, nasıl yapılır? Bu konular hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde kendi muhabbet kuşunuzda cinsiyet ayırıcı hangi özellikler olduğunu konu altına yorum yazarak benle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?