Sıkıntılı Zor Anlarda Ne Yapmalı? Hangi Dualar Okunmalı?


Sıkıntılı dara düştüğümüz zor anlarda ne yapmalı? Hangi dualar okunmalı? Hemen pes edip küfür edip lanet okumaya mı başlıyorsunuz? Allah yolundan çıkıp kişisel zevklerinizi ön plana mı koyuyorsunuz? İçinizde hep bir sıkıntı hep bir daralma mı var? O zaman sizler için ilmi bilgilerimle yazmış olduğum yazımı okumadan bu gece uyumayın kardeşler.

Muhtemelen, hepimizin bu dünyada bitip tükenmeyen arzularımız var ve bu arzular son nefesimize kadar devam edecek. Bazı insanlar var ki, arzuları gerçekleşince çok sevinir, sanki dünyanın en mutlu insanı olur. Bazı insanlar da var ki, başlarına kötü gibi görünen bir olay geldiğinde umudunu kaybeder, depresyona düşer, sanki dünyanın en mutsuz insanı olur. 

Gerçekten Her Şeyin Hayırlısı Mı?

Samimi Müslümanların en önemli özelliklerinden biri de ümitkar olmaları ve başlarına gelen her olayın hayır olduğunu bilip Allah'a güvenmeleri. Çünkü bir olayın bizim için hayır mı yoksa şer mi olduğunu biz net bilmiyoruz. Örneğin, bir yaşında olan küçük çocuğu alalım. Muhtemelen hepiniz gözlem yapmışsınız, çocuklar onlar için zararlı olan şeylere deniyorlar ve istedikleri onlara verilmedikçe ağlıyorlar. Çocuğu örnek vermekteki amacım odur ki, bazı insanlar da var, bir şey arzu ediyor, ama o şeyin ona hayır, yahut ziyan olduğunu düşünmeden, mutlaka elde etmek istiyorlar. Oysa Allah'ın her şeyi hayırla yarattığını bilse ve yaşadığı kötü gibi görünen olaylarda hayırları ararsa, asla hayal kırıklığına uğramayacaktır.

Allah bize bu sırrı bir Kuran ayetinde şöyle buyurur:

... Belki, sevmediğiniz bir şey sizin için hayırlı, sevdiğiniz bir şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir, siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)

Zor ve sevinçli anlarımızı da bizim için yaratan Allah'a. Rabbimiz ahlâkî kamilleşdirmek, bizi imtihan etmek için zor ve hoş gibi görünen durumlar yaratır. Aslında, her hal Allah'a samimi iman eden insan için güzeldir, hayırdır. Çünkü Allah bizim tek dostumuz ve velimiz, Dosttan da gelen her şey güzeldir ... Peygamberimiz (sav) bir hadisinde şöyle buyur:

Üç şey var ki, insanın yüceliğini gösterir: zarardan şikayetçi olmamak, ağrıdan şikayetlenmemek ve diliyle kendini övmemek. (Ebu Derda (ra))


Sıkıntılı Zor Anlarda Ne Yapmalı?

Belki bazılarınızın aklından "neden bu zor anlar"? "Neden her zaman dünya güllük gülistan değil"? soruları geçiyor. Çünkü bu dünyanın yaratılma amacı var: bizim sınav olmamız, Allah'a olan sevgimizi ispat etmemiz, dünyadan sonra amellerimizin karşılığında ebedi hayata - Cennet veya cehenneme layık olmamız. Eğer zor anları bilmesek, güzel anlardan zevk almayız; eğer susuzluğu bilmesek, suyun kıymetini bilmeyiz; eğer soğuğu bilmesek, sıcağın kıymetini bilmeyiz. 

Sonuç itibariyle, Allah'ın verdiği nimetlere hakkıyla şükür etmeyiz. Keza, eğer bu dünyada imtihan olmasak, Cennetin değerini bilemeyiz. Odur ki, Rabbimiz dünyadaki sınavları da derin düşünen ve hayırları bilenler için kolay ve güzeldir.

Kullarını çok seven, onların tüm dualarına karşılık veren, sonsuz merhamet sahibi, sonsuz adaletli, sonsuz akıllı, sonsuz yaratma gücüne sahip ve sonsuz kudretli Rabbimizin olduğunu bilmek ve Allah'a gönülden iman dünyadaki en büyük nimetlerden biridir. Allah kulları için sayısız nimet yaratmıştır ve Allah güzel huylu, samimi kullarını Kendi rızası ile, sonsuz Cennet hayatı ile ve sonsuz nimetleriyle müjdelemiştir. İnsan dünyada en zor şartlarda bile sınav olunsa, bu zorlukları Allah'ın rahmetinin bir tecellisi olduğunu unutmamalıdır. Ona verilen nimetlerin sevinci insanın üzülmemesi, mutlu olması ve ümitkar olması için yeterlidir.

Sıkıntıdaysan, Bunalıyorsan Mutlaka Bu Duaları Oku


Böylece, başımıza ne gelmesinden bakılmaksızın, o olayda bir hayır olduğunu unutmayın, o olayın yaratanın Allah olduğunu unutmayın. Eğer bu anlarda samimi şekilde Allah'a güvenip O'na sığınsanız, mutlaka olayların hayırlı olduğunu göreceksiniz. Bu da dünyada sizi en çok sevendir. Bugünkü yazımda siz içi sıkılan bunalan kardeşlerim için; sıkıntılı anlarda, zor durumlarda ne yapmalıyım? Hangi duaları okumalıyım? Bu konulardan bahsettim. Sizlerde zor durumda olduğunuzda nasıl içinizi ferahlattığınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?