Zencefil Mideye Dokunur Mu? İyi Gelir Mi?


Son günlerin en çok merak edilen baharatlarından biri olan zencefil mideye dokunur mu? Yoksa gastrite reflüye (mideye) iyi mi gelir? Zencefili kimler kullanamaz? Yan etkileri var mı? Zencefil çayı günde ne kadar tüketilmeli? Tüm bu soruların yanıtlarını aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

Zencefil Nereden Geldi?

Doğanın eşsiz hediyesi olan zencefil doğu baharatı. Zencefil bünyesinde eterli yağ olan bitkidir. Genelde, bu bölümde üç çeşit bitkinin köklerinden zencefil alınır. Bunlar: eczane zencefili, Alpinia zencefili ve zerdeçal zencefilleridir. Bu bitkilerin üçü de Güney Asya'nın nemli tropik ormanlarında yetişiyor.

Zencefil Mideye Dokunur Mu?

Normal şartlar altında toz zencefil yada zencefil çayı herhangi bir şekilde çok fazla tüketilmediyse mideye dokunmaz, yanma yanmaz ancak sizin herhangi bir mide hassasiyetiniz yada geçmişte yaşamış olduğunuz bir tür mide probleminiz varsa o zaman elbette ki bu güçlü baharat mide yanmasına ve ekşimesine neden olabilir. Bu nedenle gastrit veya reflü gibi sağlık sıkıntılarınız varsa eğer zencefil kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmakta fayda var.

Zencefil Mideye İyi Gelir Mi?

Zencefil gıda endüstrisinde kokulu baharat gibi geniş bir alanda kullanılır. Zencefilin aynı zamanda, tedavi önemi de vardır. Midenin sindirim faaliyetini artırır, mide-bağırsak iltihabının çürüme sürecini önler. Zencefil çayının kronik mide-bağırsak hastalığına yakalananlar için çok yararı var.

Geleneklerine bağlı olan Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan zencefil, modern Çin tıbbında da yerini muhafaza etmektedir. Çin'de yayımlanan günlük ilaç kullanımı kılavuzunda zencefilin tedavideki önemi vurgulanmaktadır. Çinliler zencefili mide ve karın ağrılarında, ishalde, üşütmede ve romatizma hastalıklarında kullanılırlar.


Zencefil Tozu Hangi Hastalıkların Tedavilerinde Kullanılır?

Hindistan'da zencefilin kullanım tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Özellikle, güneş ışığında kurutulmuş zencefil nezle, astım, öksürme, bağırsak hastalıkları, iştahsızlık, hazımsızlık ve romatizma hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılıyor.

Zencefil Çayı Ne İşe Yarar?

Üşüdüğünüzü  hissederken zencefilli çay içebilirsiniz. Zencefilin içeriğinde virüs karşıtı bileşenler ve enfeksiyon ile mücadelede yardım eden eter yağları var.

Zencefil Çayı Nasıl Demlenir?

Bunun için birkaç kaşık zencefil, karabiber, 4 adet kakule, zevke göre karanfil veya tarçın da gerekir. Baharatlar ezilir, küçük bir tencereye 280 ml. sıcak su doldurulur. Ezilmiş baharatı suya ekleyin, zayıf ateşte 20 dakika kaynatın. Sonra bir çimdik siyah çay, biraz süt ve bir çay kaşığı bal katmak gerekir. Bu çayı içenler sabahları kendilerini zinde ve güçlü hissediyorlar.

Güzellik için kullanılan zencefil

Yemeklerde kullanılan zencefil kozmetik açıdan da yararlıdır.
Zencefil çayı ile yüzünüzü silin ve sonra nemlendirici sürün. Cildiniz parlak ve sağlıklı olacaktır. Zencefil çayını içtiğinizde de cilt tazelenir.
Zencefil çayı fiziksel ve zihinsel yorgunluğu ve ayrıca stresi de ortadan kaldırır.


Zencefil nasıl kullanılır?

Zencefili toz olarak kullanmak yerine, daha çok tazesini almaya çalışın, tazesi çoğu markette satılıyor. Yumru şeklinde olan bu bitkiden ince bir dilim kesin, kabuğunu soyduktan sonra rendeleyerek bitki çaylarınıza ekleyebilir veya dilim olarak sebze yemeklerinize katıp sebze ile birlikte pişirebilirsiniz. Ayrıca, zencefil bisküvi veya Keke oldukça güzel bir koku verir.

Her Gün ZENCEFİL Yerseniz VÜCUDUNUZDA NE OLUR?


Evet arkadaşlar sizlere bugün zencefilin tarihinden ve zencefil mideye dokunur mu yoksa iyi mi gelir? Bu konulardan bahsetmeye çalıştım. Sizlerde evinizde zencefili nasıl kullandığınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilir konumuza ortak olabilirsiniz.


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?