Gastrit ülser (onikiparmak bağırsağı) diyeti listesi


Ülser hastalığı (onikiparmak bağırsağı) olan kişilere özel bir beslenme programı ile mide ülserinin üstesinden gelebilirsiniz. "Ülser diyeti listesi" ile birlikte sağlıklı bir yaşama adım atmanız için, sizlere ülser beslenme şekillerinden bahsetmek istiyoruz.

Ülser nedir ? 

Midemizin hemen iç kısmındaki yüzeylerin zamanla aşınması sonucu bu bölgede oluşan tahrişe ülser adı verilmektedir. Midemizin hücrelerini üretmekte olan bu tabakayı, sağlıklı beslenerek, koruyabiliriz. Bu tabakanın zarar görmesi, çeşitli hastalıkları beraberinde getirebiliyor.

Gastrit ülseri olan biri nasıl beslenir?

Mide ülseri diyetinde dikkat etmemiz gereken ve uygulamamız gereken önemli sağlık bilgilerine yer verelim. İlk olarak, tükettiğiniz besinleri tane, tane yiyerek, yavaş yemeli ve çiğnemeden yutmamalısınız. Az ve sık yeme alışkanlığını kendinize kazandırın. Et suyu ve et ile pişmiş yemeklerden ve çorbalardan olabildiğince uzak kalınız.

Yeterli ve dengeli beslenmek için, bütün yemeklerden tadın, sebze yemekleri, sulu yemekler, yeşillikler ile aranızı iyi tutun. Sigara gibi alışkanlığınız varsa derhal bırakınız, alkol kullanmayın ve sakız çiğnemeyiniz.

Gastrit ülser diyet listesi

Ülsere iyi gelen içecekler ; Süt, salep, ıhlamur, ayran, adaçayı ve açık çay ülsere iyi gelen sıcak, soğuk içecekler arasındadır. Sıcak içeceklerin çok sıcak olmamasına dikkat ediniz. Ilık bir sıcaklık kafi olacaktır.

Ülser diyetinde içmemeniz gereken içecekler ; Kahve, nescafe, sütlü kahve, limonata, asitli içeceklerin hepsi, hazır meyve suları ve alkollü tüm içecekler yasaktır.

Sağlıklı beslenmek için, mide ülseri diyeti listenize, haşlanmış etlerden yararlanarak, bir program yapabilirsiniz. Beyaz peynir, yumurta, hindi, kuzu, dana eti gibi etler tüketebilirsiniz, ancak bunları haşlama olarak tüketin. Yağda kızartılmış etlerden uzak durunuz ve sosis, salam, sucuk gibi besin maddelerinden uzak durunuz. Şifalı bitkilerle tedavide mide ülseri için bitkisel formüller ve çözümler olduğunu unutmayınız.

Ülser diyetinde yağ olarak nasıl bir yağ seçmeliyim ? Zeytinyağını öneriyoruz. Zeytinyağı ile birlikte daha sağlıklı yemekler yapabilirsiniz. Hem sağlığınıza yararlıdır, hemde ülserinizi iyileştirici özelliği vardır.

Ülser diyetine bir günlük örnek bir menü oluşturalım. Bu diyet programında sağlıklı besinler yer almaktadır. Mide dostu besinler ile oluşturacağımız listemizin kahvaltısından başlayalım.

Mide ülseri diyeti programında sabah kahvaltısı ; Bir su bardağı süt, bir adet haşlanmış yumurta, bir dilim yağsız peynir, istediğiniz reçelden 2 tatlı kaşığı yiyebilirsiniz, bununla birlikte kepekli ekmek tüketebilirsiniz, en fazla 2 dilim olması kaydı ile.

Ara öğünlerde ; Bir adet portakal yada mandalina, bir çay bardağı süt tüketilmelidir.
Mide ülseri diyetinde öğlen yemeği ; 100 gram tavuk haşlama, 1 orta boy haşlanmış patates, bir kase yoğurt, 2 dilim kepekli ekmek tüketilmelidir.

Akşam yemeği ; Bir kase tarhana çorbası, bir adet buğulama balık, bir kase mevsim salata ve 2 dilim kepekli ekmek tüketilebilir.

Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?