Hangi Yemekler Kilo Aldırır-Aldırmaz?


Diyet dönemindeyken hangi yemekler kilo aldırır, hangi yemekler kilo aldırmaz, bunları biliyor musunuz ? Yediğiniz ve gün içerisinde tükettiğiniz, besin ve yiyeceklerin bazıları size kilo aldırırken, bazıları aldırmıyor, bunların bilincinde olaraktan, bir beslenme programı oluşturmanız, sizin için daha sağlıklı kilo verimini sağlayabilir.

Hangi Yemekler Kilo Aldırır?

Öncelikle unutmamanız gereken bir husus vardır. Şeker, un ve yağ içeren yiyecekler genel olarak bakıldığında, çok kilo aldırır. Nedeni ise çok basittir, aslında çünkü enerjileri çok fazladır. Yağlı yemekler ve yiyecekler en çok kilo aldıran besin konumuna düşüyor.

Ekmek, pilav ve makarna gibi besin maddeleri en başta kilo aldıran besinler olarak listemizde, ilk 3 te yer alıyor. Bunun dışında şöyle bir örnek vermek istiyoruz. 

Eğer, sağlıklı bir kilo alımı yapmak istiyorsanız, bunu ekmek, pilav ve makarna gibi şeylerle değil de, meyve suları ile arttırabilirsiniz. Bir bardak tüketeceğiniz meyve suyunda, yaklaşık olarak üç adet meyve bulunur, bu da yüksek miktarda kalori ve şeker demektir.

Sağlıklı ve kilo aldırmayan yemekler için hangi yağ?

Sağlıklı yağları kullanmaya özen göstermelisiniz. Zeytinyağı, tereyağı gibi yağlar ile yemeklerinizi pişirerek, sağlık dostu yağlarla tanışmanızı tavsiye ediyoruz. Ama kesinlikle bu yağlar sağlıklı diye kaşık kaşık kullanmak yok. Unutmayın 1 çorba kaşığı margarin, tereyağı yada sıvı yağ ortalama 120-150 kaloridir.

Örneğin beslenme düzeninizi ve öğünlerinizi kontrol etmelisiniz. Bir öğünde tüketeceğiniz besinin hepsi yağlı olmamalı nedeni ise, o öğün tamamen yağlı bir yemek ile geçerse, kolesterol ve tansiyonunuz çıkabilir. Bunun yerine kilo alım programları yaparken, daha çok kalorili ve yiyecekler tercih ederek, sağlıklı kilo alımları gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi yiyecekler kilo aldırır ? 

Ekmek, pilav, makarna, et ve türevleri, yağlı yiyeceklerin her neredeyse tamamı kilo alımı için uygun besin maddeleri olarak gözükmektedir. Meyve suları, bunun dışında bazı baklagillerin yemeği ile de kilo alımı yapabilirsiniz.

Kilo aldırmayan yemekler nelerdir?

Sebze yemekleri, bol yeşillikler, lahana ve türevleridir.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski