Bebekler kaç cm doğar?


Bugün sizlere birçok bebek bekleyen anne ve babanın merak ettiği bir soru olan; bebekler kaç cm doğar? Bebek kaç cm doğarsa sağlıklıdır? gibi soruların cevaplarını vereceğim arkadaşlar. Sizlerde eğer bu konuda tecrübe sahibiyseniz bebeğinizin kaç cm ve kiloda doğduğunu konu altına yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Haydi bakalım yeni doğan bebeklerin boyu kaç cm? olurmuş öğrenelim.

Öncelikle nerden aklıma geldi de erkek ve kız bebekler kaç cm olarak doğar diye yazı yazma kararı aldım onu açıklamak isterim. Şuan oğlum 2 yaşında olsa da eşim ve ben doğum öncesinde o kadar çok şey merak ettik ve o kadar fazla internet üzerinden araştırmalar yaptık ki artık akşam yemeğimizi yedikten sonra kendimizi onlarca bebek sitesini incelerken bulur olduk.

Durum böyle olunca da bazı merak ettiğimiz çok ayrıntılı soruları mesela bugünkü gibi; bebek kaç cm doğar, uzun bebek kaç cm olur, gibi bazı soruların cevaplarını çok net olarak bulamadık. Bende böyle soruları kenara not alarak ileriki bir zamanda kendi blogumda yazarım diye saklamıştım. Durum bundan ibaret. Yoksa sabah gözümü açıp, bebekler kaç santimetre doğar? diye uyanmadım.😆

Bebekler kaç cm doğar?

Arkadaşlar yaptığım global araştırmalar sonunda ulaştığım sonuç; bebekler ortalama 50 cm olarak doğar ve erkek ve kız çocuklarında bu farklılık gösterir. Ancak bebeğiniz 45 cm doğduysa hiçbir şekilde telaşlanmanıza gerek yok çünkü yeni doğan bebekler o kadar hızlı bir sürede büyüme evresine giriyor ki bazen 43 cm doğan bir bebek 50 cm doğan bir bebeği 2-3 haftalık bir sürede yakalayabiliyor. Yani bebeğiniz kısa doğmuş olsa bile bu bebeğinizin ilerde kısa boylu olacağı anlamına gelmeyebilir. Tabi ki illaki uzayacak diye de bir kural yok ama kısacası 45cm-55cm arası doğan bir bebek gayet normaldir.

Bebek kaç cm doğarsa sağlıklıdır?

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi genel ortalamayı baz alırsak 50cm ancak 45 cm olarak doğan bebeklerde oldukça sağlıklı ve problemsiz olarak kabul edilir. Önemli olan önümüzdeki 3 aylık sürede bebeğin boyunun ne hızla artıp artmadığıdır. Eğer 3 aylık dönem içerisinde ciddi anlamda bir uzama olmuyorsa o zaman muhakkak uzman bir doktora başvurmanız gerebilir.

1 aylık bebek kaç cm uzar?

Bebeğiniz ortalama uzunlukta doğdu ve üzerinden 1 aylık bir süre geçti. Şimdi ise 1 aylık bebek kaç cm uzar diye merak ediyorsanız eğer; 1 aylık bir bebek ortalama 5-10 cm uzayabilir. Bu değer yine bebeğin kız veya erkek olmasına göre değişkenlik gösterebilir.

Erkek ve Kız Bebekler Kaç Cm Doğar? Arada Ne Kadar Fark Var?

Erkek bebekler genellikle Dünya ortalamasına göre kız bebeklere göre 2-3 cm daha uzun doğarlar. Erkek bir bebek 50 cm doğarken genellikle aynı özelliklere ve beslenmeye sahip bir kız bebek ise 47-48 cm olarak doğar.

Bebeğin doğum boyu ve anne babanın boyu arasında ilişki var mı?

Uzun boylu bebekler kaç cm doğar?

Bebeğinizin gelecekteki hayatında ortalamadan uzun olacağının göstergesi genel olarak erkeklerde 55 cm ve üzeri kız bebeklerde ise 48cm ve üzeri olduğundadır. Zaman geçtikçe boyları değişse de genellikle bu cm lerde doğan bebekler ileriki yaşlarında uzun boylu olur.

Dünya'da doğan en uzun boylu bebek ve en kısa boylu bebek kaç cm olarak doğdu?

Arkadaşlar kayıtlara geçmiş en kısa bebek 24 cm, en uzun doğmuş bebek ise 76 cm dir.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski