D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir Ne Yemeli?


D Vitamini Eksikliği: D vitamini eksikliği günümüzde özellikle şehirde yaşayan birçok insan için ciddi bir sorundur. Yeterli doğal güneş ışığı almak, D vitaminini uygun seviyelerde tutmak için çok önemlidir Her gün güneşte 10 veya 15 dakika durmak aslında zannettiğimizden çok daha önemli bir aktividetir.. Çoğu zaman insanlar doğal güneş ışığına yeterince maruz kalmazlar ve buda d vitamini eksikliğine yol açabilir. Beslenmede D vitamini eksikliği veya anormal sindirim ve metabolik süreçler gibi vücudun D vitamini emememesi de bu vitaminin eksikliğine yol açabilir.

D vitamini eksikliği kimlerde görülür?

  • D vitamini eksikliği, bakımevlerine kapatılan yaşlı insanlarda yaygın olarak görülebilir. Ayrıca, insanlar evde, işte ve kış aylarında çok fazla zaman harcadıklarında da d vitamini eksikliği ortaya çıkar. Kuzey iklimlerde yaşayanlar ve anne sütü ile beslenen bebekler de risk altındadır. Durumun gelişmesi de yıllar alabilir.

  • Kapalı kadınlar D vitamini eksikliği yaşayabilir, bu nedenle çok yönlü bir beslenme sağlanmalı ve vitamin takviyesi alınmalıdır. Menopoz sonrası kadınlar genellikle d vitamini eksikliğinden muzdariptir. Daha koyu pigmentli ciltler ve çok fazla güneş kremi kullanan kişiler de D vitamini eksikliğine karşı hassastır.

  • Bazen buna, vücudun ince bağırsak yolundaki besinlerden besinleri emmediği bir durum olan malabsorpsiyon gibi koşullar veya hastalıklar neden olur. Gastrointestinal cerrahinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. 

  • Diğer nedenler şunlardır: laktoz intoleransı, çölyak hastalığı, Chron hastalığı, pankreatit, pankreas kanseri, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, romatoid artrit, tip 1 diyabet, Franconi sendromu, hipokalsemi, kolit, enfeksiyonlar ve genetik hastalıklar. 

D vitamini eksikliğinde ne olur?

D vitamini eksikliği, raşitizm, osteomalazi, osteoporoz ve hiperparatiroidizm gibi diğer sorunlara yol açabilir. Raşitizm iskelet deformitelerine yol açabilir ve osteomalazi kasları ve kemikleri zayıflatabilir.

D vitamini için nasıl güneşlenmeli?

Seviye 8 veya daha yüksek bir güneş koruyucu kullanmak, genellikle güneş ışınlarını tam anlamıyla bloke ederek D vitamini emilimini önler. Daha düşük faktörlü güneş kremleri, sizi daha zararlı UV ışınlarından korurken sağlıklı d vitaminini emmenize izin verebilir. Emilimi etkileyebilecek diğer faktörler; günün saati, bulutlar, konum, mevsimlerdir.

D vitamini güneşten nasıl alınır?

D vitamini, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından deri yoluyla sentezlenir. Yaygın bir yalan, d vitaminin bronzlaşma yataklarından veya suni ışıktan da alabileceğinizdir. Unutmayın, vücudunuz “doğal”dır ve güneşten gelen “doğal” ışık, bulutlu bir günde bile oldukça faydalıdır. D vitamini karaciğer ve böbrekler yoluyla aktif forma dönüştürülür. 

Günlük d vitamini için ne kadar güneşlenmeli?

Herkesin cildinin emdiği D vitamini miktarı farklılık gösterirken; Günlük D vitamini dozunu emmek için yaklaşık 10-15 dakikalık bir güneşlenme yeterlidir. En iyi sonucu almak için güneşinizi sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonra erken saatlerde almalısınız.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Yeterli D vitamini almak son derece önemlidir çünkü kalsiyum emilimine yardımcı olur. Esas olarak karaciğerde depolanan yağda çözünen bir vitamin; kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmeye ve onarmaya yardımcı olur. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, B12 ve demirin emilimini kolaylaştırır. Birçok insan, D vitamini eksikliğinden muzdarip olduklarında, kalsiyum veya magnezyum dengesizliğine de sahip olduklarını göreceklerdir. D vitamini bağışıklık fonksiyonunu, kas dokunuzu, kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirebilir.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği belirtileri aşırı susama, kaşıntı, egzama benzeri kaşıntı, göz ağrısı, sık idrara çıkma, ishal, uykusuzluk, sinirlilik, huysuzluk, baş ağrısı ve migren, kemik ve kas ağrısı ve krampları ve birçok kanser türünü içerebilir. , kırılgan tırnaklar, kırılgan veya yumuşak kemikler ve kemik kırıkları, baş dönmesi nöbetleri, yorgunluk veya halsizlik ve karıncalanma... Kalsiyum birikintileri karaciğeriniz, akciğerleriniz, böbrekleriniz, mideniz ve kan damarı duvarlarınız gibi organlarda birikebilir. D vitamini eksikliği, B12, kalsiyum ve demir emiliminin olmamasına yol açtığından, yukarıdaki semptomların herhangi birini veya tümünü yaşayabilirsiniz. 

D vitamini eksikliği hücrelerin, kemiklerin, dişlerin büyümesi ve hormon regülasyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir; sinir sistemini ve bağışıklık sistemini de etkileyebilir.

Daha eski araştırmalar d vitamini eksikliğini; hipertansiyon, depresyon, artrit, tip 2 diyabet, multipl skleroz ve kardiyovasküler hastalık ve ayrıca kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir.

Fibromiyalji ve d vitamini eksikliği

Bugün toplumumuzda yaygın olan ağrılı ve sıklıkla rahatsız edici bir durum olan fibromiyaljinin bazı testlerinde, D vitamini eksikliği ile bir bağlantısı olabilir. Vitamin takviyesi verilen MS hastaları, zamanla dramatik şekilde bir iyileşme göstermiştir.

Hangi ilaçlar d vitamini eksikliği yapar?

Ülser ilaçları, steroidler, kortizon ve hidrokortizon gibi kortikosteroidler, kolesterol düşürücü ilaçlar, barbitüratlar, uyku hapları, mineral yağ bazlı laksatifler, bunlara karşı yeterli besin almazsanız D vitamini eksikliğine yol açabilir. Vitamin takviyesi alıyorsanız, ilaçlardan bir veya iki saat ayrı olarak aldığınızdan emin olun. Vücudunuzun vitaminleri daha iyi emmesi için zaman verecektir.

Yiyecek, su ve havadaki kimyasallar ve toksinler, losyonlar, şampuanlar, duş jelleri ve daha fazlası, diğer durumların semptomlarının yanı sıra D vitamini emiliminin eksikliğine de yol açabilir. Bu bazen yanlış tanıya neden olabilir ve bu sorunu gidermek için yapılan D vitamini eksikliğinin yanlış teşhisi ile ilgili daha fazla çalışma olmaması talihsiz bir durumdur.

D vitamini eksikliği için ne yemeli?

Kötü beslenme başka bir faktördür. D vitamini yönünden zengin besinleri yeterince tüketmemek ve vitamin takviyesi almamak eksikliğe neden olabilir. D açısından zengin besinler arasında, yumurta sarısı, peynir, süzme peynir, yoğurt, balık karaciğeri yağları, somon, ton balığı, uskumru, alabalık, ringa balığı, sardalye, portakal suyu, pirinç, yulaf, badem, süt ve süt ürünleri bulunur. , susam tohumları, fasulye ve baklagiller, soya, soya peyniri, şalgam yeşillikleri, deniz yosunu, deniz hıyarları, Çin lahanası, bamya, hardal, lahana, rutabaga, brokoli, portakal, esmer şeker veya şeker kamışı, melas ve siyah üzüm pekmezi.

Bebeklere neden d vitamini verilir?

Anne sütü çok az D vitamini içerdiğinden emzirilen bebeklere ve çocuklara takviye yapılmalıdır. D vitamini eksikliği olan çocuklarda anormal kemik büyümesi veya bıngıldağının kapanmaması gibi sorunlar görülebilir.

Laboratuvar deneyleri, D vitamininin kolon ve prostat kanseri gibi belirli kanser türlerini önlemeye gerçekten yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Günlük d vitamini dozu

Diğer besin ve vitaminlerinizle birlikte D vitaminini de önerilen günlük dozda almanız gerekir. Yetişkinler için günde 2000 ila 4000 IU tavsiye edilir. Orta yaşta, d vitamini seviyenizi korumak için günde 4000 IU yeterlidir; Yaşlılar için 6000 IU, ancak d vitaminin takviye yerine doğal güneş ışığından almak çok daha değerlidir. Güneş aslında d vitamini eksikliğinizi oldukça hızlı bir şekilde uygun seviyelere getirebilir. Günde 10.000 IU dan fazla almak oldukça risklidir.

D vitamini fazla alındığında ne olur?

Çok fazla D vitamini; bulantı, iştahsızlık, kabızlık, kafa karışıklığı, halsizlik ve kilo kaybına neden olabilir. D vitamini toksisitesinin bir sonucu olarak böbreklerdeki yumuşak dokularda kalsiyum ve fosfat birikintileri olan kalp ritmi anormalliklerine ve kalsinoza neden olabilen kandaki kalsiyum seviyelerini yükseltebilir. Doktorunuz ne kadar D vitaminine ihtiyacınız olduğunu veya ne kadar D vitamini aldığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

D vitamini eksikliği nasıl tedavi edilir?

D vitamini seviyenizi yükseltmek için erken ve doğru bir teşhis çok önemlidir ve doktorunuz bu besin maddesinde eksik olup olmadığınızı belirlemek için basit bir kan testi yapabilir. Eksiklik olumlu bir prognoz ile başarıyla tedavi edilebilir. Eksikliğin tedavisi, D vitamini takviyelerini ve günlük, diyet D vitamini alımınızı artırmayı içerir.

D vitamini eksikliğinizden şüpheleniyorsanız eğer muhakkak doktorunuza görünün.

Kolayca yanlış teşhis edilebilecek bazı durumlar olduğundan, doktorunuz size D vitamini eksikliği teşhisi koyarken tüm seçenekleri göz önünde bulundurmalıdır. D vitamini eksikliğinin tedavisinde Crohn hastalığı, kistik fibroz ve karaciğer hastalığı gibi altta yatan durumların tedavisi esastır.

Yeterli miktarda D vitamini içeren bir diyet, d vitamini seviyenizi sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Yüksek miktarda D vitamini içeren besinler; tereyağı gibi kuvvetlendirilmiş süt ve süt ürünleri, tahıl ve ekstra lifli zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, yumurta, peynir, süt, portakal suyu; karaciğer, morina, somon, ringa balığı, kanal yayın balığı, alabalık, yumuşakçalar, istiridye, uskumru, sardalya ve yuna gibi balıklar; soya sütü, soya peyniri, yulaf ezmesi, mantar, ıspanak, patates, brokoli, fındık ve tohumlar. Bu yiyeceklerin çoğu sizin d vitamini eksikliğinizde kurtarıcınız olabilir.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski