Fazla Soya Sosu Tüketmenin Zararları


Çok fazla miktarda soya sosu tüketmenin zararları nelerdir? Soya sosu yiyerek intihar edilir mi? Aşırı soya sosu yersek ne olur?

Soya Sosu Nedir?

Soya sosu, Asya mutfağında kullanılan bir çeşnidir. Soya fasulyesinin genellikle buğday unu, tuz ve su ile fermente edilmesinden yapılır. Soya sosu, yiyeceğe lezzetini ve rengini vermek için kızartma gibi pişirme sırasında yiyeceğe eklenebilir. Ayrıca örneğin balık ve suşi için daldırma sosu olarak da kullanılabilir.

Öncelikle Soya Sosunun Faydaları Neler?

Soyadan elde edilen soya sosu, izoflavonlar gibi antioksidanlar içerir. İzoflavonların LDL'nin oksidasyonunu, yani kötü kolesterolü azalttığı bildirilmiştir. Özellikle tehlikeli olan ve arterlerin tıkanmasına neden olarak inme ve kalp krizine neden olan oksitlenmiş LDL formudur. İzoflavonlar ayrıca antioksidan durumunu iyileştirir ve kanser ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Soyanın bu sağlık yararlarına rağmen, soya sosu, özellikle büyük miktarlarda alındığında aşırı doza yol açan risk ve tehlikelere sahiptir. Antik Çin'de insanlar intihar etmek için bile aşırı dozda soya sosu içiyorlar.

Fazla Soya Sosu Tüketmenin Zararları

  • Soya sosunun fazlası neden bu kadar tehlikelidir? Soya fasulyesi ve buğday unundan fermente edilmiş bir çay kaşığı soya sosu, 282 mg sodyum veya tuz içerir. Sadece soyadan fermente edilmiş bir çay kaşığı soya sosu 535 mg tuz içerir. Yaklaşık bir litre soya sosu tüketerek hipernatremik komaya giren 19 yaşındaki çocuğun soya sosundan en az 160 gr sodyum tükettiği tahmin ediliyor.

  • Kanda çok fazla tuz, hücrelerde, özellikle beyindeki nöronlarda değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle, akut yüksek sodyum seviyesinin bazı belirtileri, nöbetler ve bilinç kaybıdır. Bir litre soya sosunu aşırı dozda alan çocuğun kanındaki sodyum seviyesini düşürmek için kanına su verilmesi ve midesinden soya sosu pompalanması gerekiyordu.

  • Gıdalarda aşırı miktarda soya sosu kronik olarak tüketilmesi de aşırı tuz yüklenmesine yol açarak hipertansiyon veya yüksek tansiyon ile sonuçlanabilir. Hipertansiyon inme, kalp ve böbrek hastalığı için ortak bir risk faktörüdür. Tipik bir Çin restoranında, her yemek birkaç çay kaşığı soya sosu içerir. Bu, her öğüne eklenen soya sosundan yaklaşık 2 gram tuz tüketileceği anlamına gelir. Gıda ve İlaç İdaresi, günde 2 gram tuz alımı limiti önermektedir.

  • Birçok soya sosu ayrıca monosodyum glutamat veya MSG ve diğer katkı maddeleri içerir. Aşırı MSG tüketimi baş ağrısı, kızarma, uyuşma, karıncalanma ve çarpıntıya neden olabilir. Bu nedenle çok fazla soya sosu tüketmek sağlığa zararlıdır. Çin lokantalarında yemek yemeyi azaltmak ve yemek pişirirken soya sosunu idareli kullanmak kişinin tuz alımını ve hipertansiyon riskini azaltacaktır.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski