Portakal Faydaları


Portakal ve Portakal Suyunun Faydaları Nelerdir? Portakalda Hangi Vitaminler Var? Portakalların besin değeri yüksektir. En önemlilerinden biri portakalın sahip olduğu C vitamini miktarıdır; Günlük c vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 160'ını karşılar.. Portakaldaki A vitamini ise günlük ihtiyacın %8 ini karşılar. Ayrıca portakal %1 demir içerir.

Portakalda Hangi Vitaminler Var?

Portakalda C vitamininin yanı sıra önemli miktarda (en az yüzde on) tiamin (yüzde 10) ve folat (yüzde 14) bulunur. Ayrıca portakalda E vitamini (yüzde 2), riboflavin (yüzde 4), niasin (yüzde 3), B6 ​​vitamini (yüzde 5) ve pantotenik asit (yüzde 5) tir.. Portakal ayrıca D vitamini, K vitamini ve B12 vitamini de içerir. Günlük lif ihtiyacının yüzde 12,5'i portakallarda bulunur. Portakalların kolesterolü düşüktür.

Portakalda (yüzde 9) Kalsiyum, Magnezyum (yüzde 4), bakır (yüzde 4), fosfor (yüzde 3), manganez (yüzde 2), demir (yüzde 1), çinko (yüzde 1) ve selenyum (yüzde 1) olarak mevcuttur. Portakallarda da eser miktarda sodyum ve florür bulunabilir.

Portakal Nerede Yetişir?

Portakallar tropik ila yarı tropik portakal ağacında yetişir. Yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Portakal, narenciye ailesinin üyeleridir.

Portakal Faydaları

  • Diyet lifi pektin (portakalda bol miktarda bulunur) aşırı kilolu insanlara yardımcı olur. Portakalda bulunan A Vitamini cilde ve görmeye yardımcı olur. Portakal dahil tüm turunçgiller kansere, artrite ve kalp hastalıklarına karşı yardımcı olur. Kalsiyum, güçlü dişler ve kemikler oluşturmak için önemlidir. Ayrıca beyni, kalbi ve akciğerleri korumaya yardımcı olur.

  • B1 Vitamini (tiamin), portakallarda bulunan temel bir insani besin maddesidir. Vücudun sağlıklı bir sinir ve kardiyovasküler işleyişini sürdürmeye yardımcı olur. Yağların ve proteinlerin parçalanması için önemlidir. B1 Vitamini ayrıca sinir sistemi, cilt, saç, göz, ağız ve karaciğer sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur. B1 vitamini eksikliğinin belirtileri uyuşukluk, sinirlilik, hafıza kaybı ve uyku veya iştah kaybıdır.

  • Folat (sentetik olarak eklenirse folik asit olarak adlandırılır) portakallarda bol miktarda bulunur. B9 Vitamini (folat) kalp rahatsızlıklarını, kanseri ve felci önlemeye yardımcı olabilir. Kasların büyümesine ve hücre gelişimine yardımcı olur. B9 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında hafıza kaybı, ciltte çatlama ve ağrılı dil bulunur.

  • Potasyum felç, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarından kurtulmayı sağlar. Aynı zamanda kas gücünü, metabolizmayı, su dengesini ve sinir sistemini geliştirir. Kalp, beyin ve kas dokularını iyi durumda tutmak için önemlidir. Eksiklik belirtileri arasında kaslarda yorgunluk ve güçsüzlük bulunur. Anormal kalp atışı, hareketsiz refleksler ve şiddetli baş ağrıları da vücudun daha fazla potasyuma ihtiyaç duyduğunun işaretleridir.

  • Portakallar, B6 vitamininin (ayrıca piridoksamin olarak da adlandırılır) RDA'sının yüzde beşini içerir. Portakal bağışıklık sistemine ve metabolizmaya yardımcı olur. Ayrıca cilt koşulları ve griple savaşır. Bazı b6 vitamini eksiklik belirtileri; yorgunluk, saç dökülmesi ve ağız ve burunda şişliktir. Yürüme koordinasyonu ve sinirlilik de B6 vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.

  • Portakaldaki lif, sağlık için çok faydalıdır. Yüksek kolesterol seviyelerini düşürür ve portakalda bulunan fruktoz kan şekerini kontrol altında tutar. Lif ayrıca ishali önlemenin iyi bir yoludur ve muhtemelen çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığını azaltabilir.

  • B5 vitamininin (pantotenik asit olarak da adlandırılır) günlük ihtiyacının yüzde beşi portakallarda bulunur. Astım, saç dökülmesi, alerji, kaygı ve stresi hafifletir. Ayrıca enfeksiyonlara, şeker hastalığına ve cilt bozukluklarına karşı direnç kazanmaya yardımcı olur. Yorgunluk ve halsizlik, B5 vitamini eksikliğinin belirtileridir.

  • Portakal, özellikle taze yenildiğinde çok faydalı bir meyvedir. Portakalda C vitamini, tiamin, A vitamini, potasyum, folat ve riboflavin gibi birçok vitamin ve mineral bulunur. Grip, cilt hastalıkları, kanser, diyabet, felç ve yüksek tansiyon gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olurlar.
Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere portakalın faydalarından bahsettim. Sizlerde buraya yazmadığımız portakal faydalarını konu altına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski