Yemekten 2, 3, 4, 5 Saat Sonra Şeker Kaç Olmalı?


Bugün diyabetli takipçilerimden biri mail adresime; yemekten 4 saat sonra şeker kaç olmalı? diye bir soru atmış. Bende hazır bu soruya cevap vermişken diğer merak edilen saatler (2 saat, 3 saat, 4 saat, 5 saat) sonra şeker kaç olmalı? Bunlarda ayrıntılı olarak cevap verip sizleri bilgilendirmek istedim. Sizlerde yemekten sonra kan şekeri kaç olmalı, diye merak ediyorsanız eğer lütfen yazımı okumaya devam edin.

Normal insanlar yemekten sonraki kan şekeri seviyelerini çok fazla merak etmeseler de ülkemizde maalesef binlerce diyabet hastası yada rahatsızlıklarından dolayı şeker seviyelerine günün her saati dikkat etmesi gereken özel bir grup var. Durum böyle olunca da azınlıkta olan bu arkadaşların sorularına cevap veren çok fazla yazı bulunmuyor. Daha çok genel sorunlar ile ilgili yazılar yazıldığı için ben bugün sizler için yemekten sonra 2 saat sonra şeker kaç olmalı sorusundan başlayarak 5 saat sonrası kan şekeri kaç olmalı sorusuna kadar cevaplandıracağım.

Bu arada yazımda her sitede yada videoda bulabileceğiniz diyabet nedir, vs.. bilgiler yazmayacağım. Bunları zaten bulabileceğiniz onlarca yer var. Bugün sizlere vereceğim bilgiler çok daha mikro düzeyde olacak. Bu nedenle anlamadığınız yada daha da ayrıntılı bilgi istediğiniz noktalarda lütfen konu altına mesaj yazarak istediğiniz soruyu bana yöneltiniz. Haydi bakalım artık başlayalım. Tokluk kan şekeri kaç olması lazım inceleyelim.

Yemekten 4 saat sonra şeker kaç olmalı?


Bana bu konu ile ilgili gelen ilk soru; yemekten 4 saat sonra kan şekerim kaç olmalı? diye geldiği için öncelikle 4 saat sonrasından başlamak istedim. Arkadaşlar Amerikan Diyabet Derneğine göre yemekten 4 saat sonra şeker 80 ila 105 mg/dl arası olmalıdır.

Yemekten 2 saat sonra şeker kaç olmalı?


Gelelim yemekten 2 saat sonra kan şekeri kaç olur kısmına... Arkadaşlar yemek yedikten 2 saat sonra şekeriniz 90 ila 110 mg/dl arası olmalıdır.

Yemekten 3 saat sonra şeker kaç olmalı?


Yemekten 3 saat sonra şeker değerleri 97-114 mg/dl aralığında olmalıdır. Yemek sonrası en yüksek şeker değeri ortalama 1 saat sonra ortaya çıktığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Yemekten 5 saat sonra şeker kaç olmalı?


Yemekten 5 saat sonra kan şekeri değerleri 70 ila 90 mg/dl arası olması sağlık açısından uygundur.

Yemekten Sonra Kan Şekerim Yüksek Çıktıysa Ne Yapmalıyım?

Bol şekersiz içecekler (en iyisi bol su) tüketin. Daha Sık Egzersiz Yapın. İnsülin kullanıyorsanız eğer dozunuzu ayarlayın. Ama en önemlisi muhakkak hızlı bir şekilde doktora başvurun.

Şeker Yemeyi Keserseniz Ne Olur?

Çok şeker yemek diyabete neden olur mu?

Şeker, fruktoz ve bal gibi basit şekerler şeker hastalığına neden olmaz. İnsülin salgılayan pankreasa zarar vermez. Asıl korkulması gereken yapay şekerler ve paketli ürünlerdir. Özellikle fazla fast food beslenip yapay şekerler tüketen kişiler için diyabet daha risklidir. Yoksa 1 mandalina yedim acaba bu beni şeker hastası yapar mı diye düşünmek çok acımasız olabilir.

Evet kıymetli arkadaşlar bugün sizlere yemekten 1, 2, 3, 4 ve 5 saat sonra şeker kaç olmalı? Şekerimiz yemekten sonra yüksek çıkarsa ne yapmalıyız? Bu konularda bilgiler verdim. Sizlerde yemek sonrası şeker ölçümü ile ilgili düşüncelerinizi lütfen konu altından bana yazın.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski