Yüzde 40 özürlü raporu ile araba alabilirmiyim?


Bugün dün akşam facebook üzerinden almış olduğum bir soru olan: Yüzde 40 özürlü raporu ile araba alabilir miyim? Sorusunu cevaplandıracağım arkadaşlar. Yüzde 40 raporla araç alınır mı? sorusu birçok engelli kardeşimizin merak ettiği ve araştırdığı bir konu olduğu için bugün sizlere yüzde 40 engelli ÖTV indirimi ne kadar? net olarak açıklamaya çalışacağım. Sizlerde %40 engelli raporu ile otomobil alma konusu ile ilgili yaşamış olduğunuz tecrübeleri konu altına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Öncelikle Allah kimsenin başına engelli olmayı getirmesin diyerek söze başlayalım ancak hepimiz birer engelli adayı olduğumuz için engellilerin haklarını engelli olmasak bile bilmemiz gerekir. Çevremizde %40 engelli raporu olup da herhangi bir avantajından faydalanmayanlar olabilir. Hatta engelli raporu ile çok daha düşük fiyatlar ile ötv ödemeden araç sahibi olabileceğini bilmeyen insanlar bile olabilir. Bu nedenle bugün burada öğreneceğimiz bilgileri lütfen çevremizdeki engelli arkadaşlarımızla paylaşmayı sakın unutmayalım.

Yüzde 40 özürlü raporu ile araba alabilirmiyim?

Kısa ve net cevap veriyorum: Yüzde 40 özürlü raporu ile araba alabilirsiniz. Burada kafa karışıklığı yaratan olay genellikle %90 üzeri engelli raporu olan kişiler ile karıştırılan bazı noktalar oluyor. Arkadaşlar yüzde 90 ve üzeri engelli durumunuz varsa ve araç kullanmaya engel bir durumunuz belgelenmişse eğer bu arabayı siz asla kullanamazsınız. Yani alacağınız aracı sadece yakınlarınız kullanabilir. (1. dereceden 3. dereceye akrabalar) Ancak yüzde 40 engelli raporu ile alacağınız arabayı, araç üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak siz kullanabilirsiniz. Yani tekrar edecek olursak gönül rahatlığı ile %40 özürlü raporu ile araba alabilir miyim, sorusunun cevabı evettir.

Yüzde 40 engelli raporu ile 2. el araç satın alırken indirim uygulanır mı?

Arkadaşlar hiçbir şekilde %40 engelli raporu ile 2. el satışlarda herhangi bir indirim uygulanmaz. Sadece aldığı 2. el aracı engelli aracı diye kayıt edilirse mtv den muaf olur.

Yüzde 40 engelli raporu ÖTV indirimi ne kadar?

Yüzde 40 oranında engelli raporunuz varsa ötv indirimi %26.3, kdv ise %15.24 olarak uygulanır. Eğer %40 engelli raporunuz varsa diğer kişilere göre çok daha uygun fiyatlara otomobil satın alabilirsiniz. Yeter ki alacağınız araba sıfır olsun.

Yüzde 40 Engelli Raporuyla Ötv'siz Otomobil Nasıl Alınır?

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski