Zeytinyağının Saç Baş Yolduran Faydaları


Zeytinyağının Faydaları: Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir? Zeytinyağı, zeytinlerin öğütülmesi ve yağının kimyasal veya mekanik yollarla çıkarılması işlemi ile elde edilir ve üretilir. Zeytinyağı, çok yönlülüğü ile bilinir ve bu nedenle dünyanın en popüler yemeklik yağlarından biri olmaya devam etmektedir.

Zeytinyağı En Çok Hangi Ülkelerde Üretilir?

Ağırlıklı olarak İspanya, İtalya, Yunanistan ve tabi ki güzel memleketimiz Türkiye gibi ülkeler tarafından üretilirken, zeytinyağı dünyanın hemen hemen her yerinden satın alınabilir. Zeytinyağı tüketmenin harika lezzetinin yanı sıra birçok olumlu sağlık yararı vardır. İşte zeytin yağının inanılmaz faydaları.

Zeytinyağının Faydaları


Sağlıklı kolesterol seviyelerini destekler

İki tür kolesterol vardır, atardamarları tıkayan LDL kolesterol ve atardamarları temizleyen HDL. Zeytinyağının, oleik asit olarak bilinen yüksek düzeyde tekli doymamış yağ asidi içerdiği için LDL kolesterolü düşürdüğü ve HDL kolesterolü yükselttiği gösterilmiştir. Minnesota Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Akdenizlilerin Amerikalılarla aynı miktarda yağ tüketmelerine rağmen, zeytinyağı tüketimi nedeniyle daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduklarını buldular.

Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Zeytinyağı, cildi serbest radikallerden koruyan birçok antioksidan özelliğe sahiptir. A vitamini ve E vitamini antioksidanları içerdiğinden, elastikiyetini artırarak cildin doğal parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Bir çalışma, daha fazla zeytinyağı tüketenlerin kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi daha az şiddetli yaşlanma belirtilerine sahip olduğunu keşfetti. Ek araştırmalar, zeytinyağının, genellikle yaşlandıkça gelişen bir problem olan kemik kireçlenmesine de iyi geldiğini bulmuştur.

Kan basıncını düşürür

Araştırmalar, günde en az 25 ml zeytinyağı tüketmenin kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Zeytinyağında bulunan antioksidan polifenoller vücuttaki kalp koruyucu etkilerin çoğundan sorumludur. Başka bir çalışma, diğer yağlar yerine sızma zeytinyağı tüketmenin, yüksek tansiyon ilacı kullanan kişilerde daha az ilaç almalarını sağladığını bulmuştur.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Zeytinyağı tüketimi, cildin güneşe maruz kalmanın neden olduğu oksidasyondan korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, zeytinyağının günlük beslenmelerinin bir parçası olduğu Akdeniz ülkelerinde önemli ölçüde daha düşük cilt kanseri oranı vardır. Bir çalışma, zeytinyağının malign melanom olarak bilinen tehlikeli bir cilt kanseri formunun önlenmesine katkıda bulunabileceğini gösterdi. Ek olarak, zeytinyağı, cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olan karotenoidler içerir.

Beyin sağlığını artırır

Zeytinyağında bulunan oleocanthal adı verilen bir polifenol, beyindeki sinirleri Alzheimer hastalığına katkıda bulunan anormal bir proteinden korumaya yardımcı olur. Çalışmalar ayrıca zeytinyağı ile gelişmiş bilişsel işlev arasında bir bağlantı keşfetti. Özellikle İtalyan araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, zeytinyağındaki polifenollerin beynin öğrenme ve ezberlemeden sorumlu alanları üzerinde olumlu bir etki yarattığını buldu.

Zeytinyağı kullanmanın faydaları saymakla bitmez... Zeytinyağının birçok sağlık yararı, diğer bilindik ve sağlıksız yemeklik yağlar yerine doğal hakiki organik zeytinyağını kullanmak için iyi bir neden sağlar. Neyse ki, zeytinyağını bulmak ve kullanmak kolaydır ve sadece damak zevkinizi değil, aynı zamanda genel sağlığınız üzerinde de mükemmel etkileri vardır.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski