Aralıklı oruç ile 3 ayda kaç kilo verilir?


Aralıklı oruç ile 3 (üç) ayda kaç kilo verilir? Aralıklı oruç nasıl yapılır? Kimler aralıklı oruç yapmamalı? Faydaları ve zararları neler olabilir? Aralıklı oruç en çok neye iyi gelir? Gerçekten zayıflatır mı?

Aralıklı oruç ile 3 ayda kaç kilo verilir?

Aralıklı oruç ile genellikle erkekler 12-15 kilo kadınlar ise 9-12 kilo verebilmektedir. Bu oranlar vücut kitle endeksine göre fazladan 20 kilosu olanlar için ortalama bir değerdir. Yoksa aralıklı oruçla 3 ayda kaç kilo verilebileceği elbette ki kişiden kişiye göre değişse de genellikle amaç haftada 1-1,5 kilo 1 ayda 5-6 kilo 3 ayda 15 kilo verme hedefi konulabilir.

Aralıklı oruç en çok neye iyi gelir?

Oruç tutmanın sağlığa faydaları arasında daha hızlı iyileşme, parlayan cilt ve büyüme ve yaşlanma karşıtı hormonların salınımı yer alır. Oruç, metabolizmayı hızlandırdığı, kolesterolü düşürdüğü, iştahı azalttığı ve kilonuzu korumanıza yardımcı olduğu için sindirim sistemi için de iyidir. Epilepsi, artrit ve diğer (kronik) hastalıklardan kurtulma sağlar. Oruç tutmak, baş ağrısı ve yorgunluk gibi bazı yan etkilere de neden olabilir. Bu genellikle birkaç saat veya bir veya iki gün sonra kendi kendine geçer. Oruç sırasında bol sıvı tüketmek önemlidir.

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç, belirli bir süre yiyecek, içecek veya belirli yiyeceklerden tamamen veya kısmen uzak durmaktır. Dini oruç vardır, ancak sağlık nedenleriyle de oruç tutulabilir. Oruç, düzgün ve sağlıklı bir şekilde yapıldığında (yani yeterince içme) sağlığa birçok fayda sağlar. Hiçbir şey yemeyerek sıkı bir oruç tutabilirsiniz. ya da hiçbir şey yemeyerek ve meyve ve sebze suları içerek biraz daha az oruç tutabilirsiniz. 

Genel olarak, çoğu oruç türü 24-72 saat boyunca yapılır. Bununla birlikte, aralıklı oruç (su orucu), sadece ara sıra içtiğiniz (su, bitki çayı) ve başka hiçbir şey yemediğiniz 24 saatlik bir oruç olduğu anlamına gelir. 

Neden Aralıklı Oruç?

Oruçtan sonra, kanınız daha yüksek endorfin seviyelerine sahiptir ve bu da sizi daha uyanık ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Beyninize de fayda sağlar. Oruç tutmanın bir yararı, yeni beyin hücrelerinin büyümesini ve mevcut nöronların performansını uyarmada önemli bir rol oynayan güçlü bir protein olan BDNF'nin uyarılmasıdır. BDNF, en iyi beynin "büyüme hormonu" olarak tanımlanır ve üretimini artırmak, vücudunuz ve beyniniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Sağlıklı bağırsak

Oruç tutmak, bağırsaktaki kök hücrelerin yaşa bağlı fonksiyon kaybını önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar, hücrelerin açlık sırasında glikoz yerine yağ asitlerini parçalayarak hücrelerin daha yenileyici hale gelmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

Epileptik nöbetleri önler

Oruç tutmak epilepsi hastaları için faydalıdır. Bu konuda yapılan çalışmalarda epilepsi hastalarında nöbet sıklığının azaltılmasında olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Vejetaryen bir diyetle birlikte romatoid artrit için iyidir.

Romatoid artrit, eklemlerin iltihaplandığı kronik bir hastalıktır. Oruç tutmak, romatoid artrit semptomlarını hafifletebilir, ancak semptomlardaki bu azalma genellikle kalıcı değildir: semptomlar oruç tuttuktan sonra geri döner ve bazen daha da kötüleşir.

Araştırmalar, kontrollü aralıklı oruç tutmanın tıbbi gözetim altında vejetaryen bir diyetle birleştirilmesinin önemli sonuçlara yol açtığını göstermektedir.

Oruçtan sonra bir yıllık vejetaryen diyetin etkisi, randomize, tek kör, kontrollü bir çalışmada incelenmiştir. Yirmi yedi hasta bir sağlık çiftliğinde dört haftalık bir konaklamaya atandı. 7-10 günlük bir başlangıç ​​oruç döneminden sonra, 3,5 ay boyunca bireyselleştirilmiş glütensiz vegan bir diyete yerleştirildiler. 

Diyet daha sonra çalışmanın geri kalanı için kademeli olarak lakto-vejetaryen diyetine değiştirildi. 26 hastadan oluşan bir kontrol grubu, dört haftayı nekahat dönemindeki bir evde geçirdi, ancak çalışma süresi boyunca düzenli bir diyet uyguladı. 

Sağlık çiftliğinde dört hafta sonra, diyet grubu hassas eklem sayısı, Ritchie eklem indeksi, eklem şişmesi, ağrı skoru, sabah tutukluğu süresi, kavrama gücü, kan sedimantasyon hızı, C-reaktif protein, beyaz kanda önemli iyileşme gösterdi.

Kontrol grubunda sadece ağrı skoru daha iyi sonuç verdi. Kontrol grubunda sadece ağrı skoru önemli ölçüde iyileşti. Diyet grubundaki faydalar bir yıl sonra hala mevcuttu ve tüm kursun değerlendirilmesi, ölçülen tüm maddelerde diyet grubu için önemli faydalar gösterdi. 

İyileşmeyi hızlandırır

Oruç, vücuttaki iyileşme sürecini de destekler. Yemek artık midede olmadığında, vücut sindirime değil, metabolizma ve bağışıklık sistemi gibi diğer hayati fonksiyonlara odaklanır. Çalışmalar, tıbbi gözetim altında bağırsakların bağışıklık sisteminin ve hastanın genel sağlığının önemli ölçüde iyileştiğini göstermiştir.

Cilt bakımı

Otofaji mekanizması (fagositler), gereksiz hücrelerin parçalanması yoluyla hücresel bileşenlerin sentezi ve geri dönüşümünden oluşur. Bu süreç oruç sırasında aktive olur. Bu, vücutta daha sağlıklı hücre ve dokuların üretilmesine yol açar ve daha sağlıklı bir cilde neden olur. Ayrıca kolajen üretimine ve akne kontrolüne yardımcı olur.

Büyüme hormonları salgılar

Büyüme hormonları vücuttaki hücrelerin büyümesini ve üretimini uyarır. Bu tür hormonların üretimi de oruç sırasında artar, bu da daha iyi büyüme ve yaşlanma karşıtı hormonların salınımına yol açar.[9]

Kalp sağlığını korur

Oruç, glikoz regülasyonunu ve kardiyovasküler sağlığı etkiler. Ayrıca, kan basıncını ve trigliseritleri (kan dolaşımınızdaki bir tür yağ) düşürmek ve insülin duyarlılığını ve HDL (iyi) kolesterol düzeylerini artırmak gibi başka sağlık yararları da vardır.

Onarım ve gençleştirme

Vücudunuz daha yavaş metabolizma, daha iyi savunma mekanizmaları ve hızı nedeniyle protein üretimi nedeniyle iyileşebilir. Bu, zihinsel esenlik, netlik, dolaşım ve gençleşme hissinin gelişmesine yol açar. Tüm bu etkiler, yaşlanmanın gecikmesine ve daha uzun bir yaşam beklentisine katkıda bulunabilir. Oruç ayrıca kök hücrelerin yenilenme kapasitesini de uyarır.

Fazla kilo ve obezite ile mücadele

Oruç, uzun zamandır obezite ve aşırı kiloya karşı bir silah olarak kullanılmaktadır. Karaciğer enzimlerini tetikler ve yağları ve kolesterolü, metabolizmayı hızlandıran ve fazla yağı ısıya dönüştüren esansiyel safra asitlerine dönüştürür. Ayrıca açlık hormonu seviyelerini düzenlediği için aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur. Düzenli oruç, zamanla diyetinizi de geliştirir.

Oruç tutmanın yan etkileri

Oruç, vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmanın doğal ve etkili bir yolu olsa da, oruç tutmanın olası yan etkilerinin farkında olmak önemlidir.

dehidrasyon

Oruç sırasında vücut terleme, idrara çıkma ve nefes alma yoluyla tuz ve su kaybetmeye devam eder. Oruç tutmadan önce vücut uygun şekilde susuz kalırsa, kolayca susuz kalabilirsiniz. Bu tür semptomlar ortaya çıktığında, kaybı telafi etmek için ORS içmek esastır. ORS, suda çözünmüş bir tuz ve glikoz karışımıdır.

Baş ağrısı

Açlık baş ağrılarına açlık, huzursuzluk veya vücuttaki ani kafein veya nikotin eksikliği neden olabilir. Bol sıvı tüketmek, orta derecede yemek yemek ve doğrudan güneş ışığından kaçınmak baş ağrılarını önleyebilir.

hipoglisemi

Şeker hastaları oruç tutarken çok dikkatli olmalı ve her zaman birinci basamak hekimleriyle oruç tutup tutamayacaklarını ve bunu en iyi nasıl yapacaklarını tartışmalıdır. Kan şekerindeki bir düşüş ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, kan şekerlerini kontrol etmeleri şiddetle tavsiye edilir. Buna hipo (daha doğrusu hipoglisemi) denir. 

Mide asidi

Oruç sırasında mide ekşimesi veya asit reflüsü oluşabilir.

Diğer yan etkiler

Diğer yaygın yan etkiler arasında yorgunluk, kas krampları, baş dönmesi, metabolizma değişikliği veya soğuk algınlığı nedeniyle titreme ve vücut zararlı maddeleri deri ve ter yoluyla ortadan kaldırdığı için hoş olmayan bir koku yer alır. Ağız kokusu da olabilir. Ancak bu, vücudun sağlıksız hücreleri döktüğü için kendini temizleme ve onarma mekanizmasıdır.

Kimler aralıklı oruç tutamaz?

Pek çok faydasına ve kabul edilebilir yan etkilerine rağmen, oruç tutmak bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Halihazırda yetersiz beslenme, diyabet ve gut, ilerlemiş kanser ve düzensiz kalp ritmi gibi kronik hastalıkları olan kişilere önerilmemektedir. Hamile veya emziren kadınlar da aralıklı oruç tutmamalıdır.

Oruç tutarken enerjinizi nereden alıyorsunuz?

Vücut normalde yiyeceklerden alınan besinlerle oluşturulduğundan, vücut son yemekten 7-8 saat sonrasına kadar "açlık moduna" geçmez. Normalde vücut enerjisini karaciğerde ve kaslarda bulunan glikozdan alır. Oruç yeterince uzun sürerse ve glikoz tükenirse, vücut enerji için depolanmış yağlara (yağ rezervleri) güvenir. Bununla birlikte, vücut depolanan proteinleri parçalamaya başladıktan sonra bu tür enerji salınımı sınırlıdır. 

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski