CLA Takviyesi ile Kilo Verebilir misiniz?

CLA kilo verdirir mi? Hızlı bir şekilde zayıflatır mı? Birçok diyet takviyesi ve diyet hapı vardır. Ne yazık ki, kendilerine mucize tedaviler diyen birçok kilo verme hapı da vardır, ancak gerçekte yağ kaybı süreci üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur. CLA (konjuge linoleik asit) de popüler bir kilo verme ürünüdür. İlaç genellikle hap şeklinde satılır, ancak örneğin bir smoothie için toz olarak da satın alınabilir. Ama ilaç tam olarak ne yapıyor? Ve aslında kilo verme sürecini ne ölçüde etkiler?

Kilo kaybetmek

Kilo vermek iki anlama gelir: yağ kaybetmek veya genel boyutu küçültmek (kas kütlesi dahil). Kilo verirken çoğu insan yağı azaltmaktan bahseder. Bu şekilde kas kütlesi mümkün olduğunca korunur.

Nasıl yağ kaybedersiniz?

Yağ kaybetmenin tek bir yolu var: kalori açığı. Bu, günde 2000 kaloriye ihtiyacınız varsa, sadece 1800 yemek yersiniz demektir. Buna bir süre devam ederseniz, vücut enerjisini rezervlerden çekmek zorunda kalacaktır. Vücudun enerji rezervleri yağ hücrelerinde depolanır.

Diyet yağ kaybını nasıl etkiler?

Ne yazık ki, birçok diyet mucize tedavi olarak kabul edilir. Diyet, romantik bir imaj yaratır: Diyet, kısa sürede çok kilo vermenizi sağlar. Gerçekte, bu farklı. Diyet, tek seçenek olarak değil, yağ kaybının bir aracı olarak düşünülmelidir. Kalori açığı vermenize yardımcı olabilecek çeşitli diyetler vardır. Örneğin, kalorisi düşük sağlıklı yiyecekler yemenize yardımcı olan diyetler vardır. Maalesef sihir yok ve şok diyetler yaparak birden daha hızlı kilo veremezsiniz. 

CLA nedir?

CLA, İngilizce "Konjuge Linoleik Asit" teriminin kısaltmasıdır. Hollandaca'da bu konjuge linoleik asittir. Aktif bileşen (linoleik asit), bir omega-6 doymamış yağ asidi formudur. CLA, peynir, et ve süt ürünleri gibi hayvansal yağlarda bulunur. CLA ayrıca yumurta, ayçiçek yağı ve bazı mantarlarda bulunur.

CLA Vücutta Ne Yapar?

CLA, özellikle kas dokusu ve vücut yağı arasındaki oranı etkiler. Bu yağ depolanmasını önler ve kas kütlesini korur. Vücudun kas kütlesi ne kadar büyük olursa, vücut o kadar fazla kalori yakar. Daha fazla kas çalıştırmak, daha fazla enerji kullanmak anlamına gelir. Ancak sağlığa başka etkileri de vardır: Hormon dengesi ve bağışıklık sistemi güçlenir.

Kısa vadeli sonuçlar

Yeterli CLA alımı, uygun beslenme ve yeterli egzersiz ile birlikte şunları sağlayabilir:
  • Artan yağ yakımı. Bunun nedeni kasların CLA tarafından iyi korunması ve iyi kas kütlesinin daha fazla kalori yakmasıdır.
  • Artan kas büyümesi.
  • Hastalığa karşı azalmış duyarlılık.
  • Daha stabil kan şekeri/kolesterol seviyeleri.

Uzun vadeli sonuçlar

CLA'nın uzun vadeli etkileri hakkında pek bir şey bilinmiyor. Kişi daha az CLA almaya başladıkça kısa vadeli faydalar hızla azalacaktır. Birkaç araştırmaya göre, artan CLA alımı, altı hafta boyunca ek faydalı etkilere sahip olacak ve sonrasında vücut alıma alıştıkça normal seviyelere dönecektir. Genel olarak, artan CLA alımının uzun vadeli etkileri bilinmediğinden, CLA takviyelerinin altı haftadan daha uzun süre kullanılmaması önerilir.

CLA takviyeleri sağlıklı mı?

CLA takviyelerini uygun şekilde almanın hiçbir riski yoktur. Bununla birlikte, takviyede hangi maddelerin (CLA dışında) bulunduğunu araştırmak önemlidir. Bazı haplar, alerjiniz olabilecek maddeler içerebilir. Ayrıca, ne kadar ek CLA alabileceğinize yakından bakın. Örneğin, bunu bir beslenme uzmanıyla tartışabilirsiniz.

CLA takviyeleri nasıl alınabilir?

CLA takviyeleri piyasada serbestçe bulunur. Sayısız farklı türde takviye sunan birçok şirket var. Bu madde genellikle tablet şeklinde satılır, ancak toz halinde de mevcuttur.

CLA Zayıflatır Mı? Kilo Verdirir Mi?

Doğru miktarda CLA alımının kilo kaybını desteklediği gösterilmiştir. Bununla birlikte, çok fazla kalori tüketmeden yiyeceklerden yeterli CLA almak bazen zordur. Bu, ek olarak CLA almayı uygun ve kolay hale getirebilir. Bu nedenle, diyetiniz boyunca yeterince CLA almadığınızı düşünüyorsanız, CLA takviyeleri almak kilo vermenize kesinlikle yardımcı olabilir. Çok kalori alırken diyetiniz yoluyla çok fazla CLA alıyor olsanız bile, bu besinden daha az almak ve ek bir CLA takviyesi almak faydalı olabilir. Bu anlamda CLA takviyeleri ile kilo vermek bir gerçektir. Yağ kaybını teşvik etmenin yanı sıra, doğru miktarda CLA alımı genel sağlığı da etkiler.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski