Sirtfood diyeti kaç kilo verdirir? Sirtüin diyeti Yapanların Yorumları

Herkese merhaba arkadaşlar bugün sizlere son dönemin en popüler diyetlerinden biri olan sirtfood diyeti nasıl yapılır? Kaç kilo verdirir? Avantajları ve dezavantajları neler? bunlardan bahsetmeye çalışacağım. Ayrıca bana gelen sirtüin diyeti yapanların yorumlarını sizlerle paylaşacağım arkadaşlar. Sizlerde sirtfood diyeti yapıyorsanız eğer lütfen değerli yorumlarınızı benimle paylaşınız.


Sirtuin diyeti nedir?

Sirtfood diyet kitabı 2016 yılında İngiliz beslenme uzmanları Aidan Goggins ve Glen Matten tarafından yayımlanmıştır. Kitap, iki İngiliz'e göre sirt gıdalarını aktive edebilecek besinlerle dolu 20 gıdaya dayanan 31 tarif içeriyor. Bu, diğer şeylerin yanı sıra metabolizmayı etkileyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir grup proteindir. Kitabın yazarlarına göre, üç haftalık diyetin uygulanması sadece kilo kaybına değil, aynı zamanda kas kütlesinde artışa da yol açıyor. Goggins ve Matten'e göre bu diyet vücut hücrelerini korur, iltihaplanmayı önler ve hatta yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Birçok tanınmış sporcu bu diyeti kullanmaktadır ve şarkıcı Adele de sirtfood diyetini uygulayarak ciddi kilo vermiştir.

Sirtfood diyeti

Aidan Goggins ve Glen Matten
Sirtfood diyeti İngiliz Aidan Goggins ve Glen Matten tarafından oluşturulmuştur. Aidan Goggins eczacıdır ve beslenme tıbbı alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Glen Matten aynı zamanda beslenme tıbbı diplomasına sahiptir ve diğerlerinin yanı sıra tanınmış sanatçılara ve en iyi sporculara beslenme tavsiyeleri vermektedir. Her iki erkek de beslenmeye ve özellikle belirli gıdaları bilinçli bir şekilde tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmeye büyük ilgi duyuyor.

Sirtuin proteini Hangi besinlerde var?

Sirtfoods, Goggins ve Matten tarafından sirtuinleri aktive edebileceğine inandıkları bazı gıdalara verilen isimdir. SIRT proteinleri (Sessiz Bilgi Düzenleyicileri) olarak da bilinen Sirtuinler, metabolizmayı etkileyebilen, vücut hücrelerini enflamasyondan koruyabilen ve yağ yakımını hızlandırabilen bir grup proteindir. Sirtfood diyetinin mucitlerine göre, sirtfood yemek hem kilo kaybına hem de insan vücudunun genel direncinde bir iyileşmeye yol açmaktadır. İnsan vücudunda Sirt1 ila Sirt7 olarak adlandırılan yedi sirtuin bulunmuştur. Goggins ve Matten'e göre, bu sirtuinler sadece kalori kısıtlaması ve egzersizle değil, aynı zamanda belirli yiyecekleri yiyerek de aktive edilebilir. Onlara göre en çok sirtuin aktive edici madde içeren 20 gıdadan oluşan bir liste hazırladılar.

Sirtfood diyeti kaç kilo verdirir?

Goggins ve Matten, Londra'daki bir sağlık ve fitness merkezinin üyeleri olan bir grup gönüllü arasında bu besinlerin alımına ilişkin bir araştırma yürüttüler ve onlara göre sonuçlar çarpıcıydı. Araştırmacılara göre, bu kişiler yedi günde üç kilodan fazla vermekle kalmadılar, aynı zamanda aldıkları gıdaların cilt, uyku ve enerji seviyeleri üzerinde de olumlu bir etkisi oldu. Ayrıca gönüllüler hiç kas kaybetmemiş, kas kütleleri aynı kalmış ya da artmıştır. Yani sirtuin diyeti haftada 3 kilo verdiriyor diyebiliriz.

Sirtuin diyeti örnek liste (Sirtfood diyetinde ne yenir?)

Diyetin yaratıcılarına göre sirtuin aktive edici besinlerle dolu olan 20 gıda şunlardır:

Lahana

Kırmızı şarap

Zeytinyağı (sızma)

Bitter çikolata (%85)

Kahve

Çilek

Ceviz

Zerdeçal

Zencefil

Maydanoz

Yeşil çay (macha tozu)

Yaban Mersini

Soya

Karabuğday

Kırmızı soğan

Kırmızı yapraklı

Roka salatası

Biber

Medjouel tohumları

Kapari


Yeşil sirtfood smoothie

Temel olarak bu ilk 20 gıdaya dayanan katı yemek tariflerine ek olarak, yeşil smoothie de sirtfood diyetinin önemli bir parçasıdır. Bol miktarda sirt gıdası içeren bu smoothie günde bir ila üç kez içilir.

Üç haftada iki aşama

Sirtfood diyeti, iki farklı aşamadan oluşan üç haftalık bir diyettir. Birinci aşamada bir kişi bir haftada 3 kilodan fazla verebilir.

İlk aşama

İlk aşama yedi günden oluşur ve ilk üç gün günde sadece 1.000 kilokalori tüketilir. Bunlar üç yeşil smoothie ve bir set öğünden elde edilir. Dördüncü günden itibaren günlük menü, günde en fazla 1.500 kilokalori olacak şekilde iki smoothie ve iki katı öğünden oluşmaktadır.

Sirtüin diyeti Yapanların Yorumları

Bana atılan maillerde genellikle insanlar bu sirtfood diyetinden oldukça memnun arkadaşlar. Yine de sizler her ne olursa olsun bu tarz diyetlere başlarken mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın. Ayrıca sirtüin diyetini denedikten sonra da konu altına yorumlarınızı yazmayı sakın unutmayın :,) 

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski